Go UP icon

Respectul este o baza pentru legaturile de orice fel.

Mare parte din eforturile noastre graviteaza in jurul respectului: pentru sine, pentru ceilalti, pentru grup sau comunitate, natura si pentru lumea intreaga. Le insuflam copiilor valorile morale, care sunt atat de necesare in societate.

Predarea se face in limba engleza sau germana.

Astfel, copilul invata si deprinde mult mai repede si usor dialectul si vocabularul unei limbi straine.

Creativitatea ne este solicitata in multe situatii din viata adulta,

cum ar fi atunci cand trebuie sa gasim solutii la probleme sau sa ne adaptam

unor imprejurari noi.

Este foarte important sa dezvoltam spiritul creativ inca din perioada prescolara.

La ROMAN KINDERGARTEN, avem grija sa oferim copiilor un climat care favorizeaza curiozitatea si dorinta de explorare, initiativa si spiritul de

observatie, imaginatia si capacitatea de a gandi idei noi, originale.

Datorita spatiului larg din curte, copii se pot bucura de activitati distractive in aer liber precum jocuri organizate (sotronul, leapsa, ratele si vanatorii etc) sau se pot juca in „parculetul” special amenajat pentru ei.

Cu diferite ocazii se organizeaza iesiri organizate cu copii in parcuri, la ferma, la muzeu etc, pentru ca acestia sa se bucure de o schimbare.

Tehnicile de invatare folosite sunt atat clasice,

cat si moderne, acestea constand in:

• educatia bazata pe motivatia intrinseca;

• educatorul este un ghid si nu o autoritate in relatia cu copilul;

• copiii sunt incurajati sa descopere pe cont propriu, cu putine restrictii;

• copiii invata in acord cu propriul ritm si se incurajeaza colaborarea;

• libertatea de miscare nu este ingradita;

• clasele sunt separate in functie de varsta;

• pune accent pe dezvoltarea intelectuala, sociala, emotionala si spirituala;

• dezvoltarea stimei de sine a copilului joaca un rol central;

• educatia are scopul de a asigura integrarea armonioasa in societate cat si dezvoltarea copilului in intregul sau.

Despre noi

GRADINITA ARAD

Grădinița Roman Kindergarten | Arad

Despre noi

ASOCIATIA ROMAN KINDER GARTEN este taramul de basm pentru copilul dumneavoastra. Aici grija, distractia si educatia se impletesc, pentru a forma copilul de azi si adultul de maine.

Suntem situati intr-o zona linistita si sigura, intr-o cladire moderna, special amenajata pentru activitati de gradinita.

Copii dumneavoastra vor primi cea mai buna educatie si ingrijire de la educatoarele noastre, special pregatite in acest domeniu.

Linistea, rabdarea, respectul si buna dispozitie sunt doar cateva dintre calitatile acestora. Copii sunt tratati si educati in mod egal.

Spatiile de joaca si invatare sunt dotate cu :

mobilier proiectat pe masura copiilor;

materiale educative concepute special;

jucarii;

dulapior individual unde isi pot lasa lucrurile.

Gradinita Particulara Arad

Str. Andrei Muresanu nr. 33,